Æstetisk: Definition i sammenhæng med landskabsdesign

Landskabsdesign beskæftiger sig både med æstetiske
Landskabsdesign beskæftiger sig både med æstetiske og funktionelle elementer i landskabspleje.

Definitionen af æstetisk (adjektiv), i den mest grundlæggende forstand, er "vedrørende forståelse af skønhed eller god smag." Det tilsvarende substantiv er "æstetik", hvilket betyder "studiet af forståelsen af skønhed eller hvordan vi opfatter skønhed." Denne undersøgelse anses for vigtig nok til at udgøre en filosofisk gren.

I sammenhæng med landskabsdesign bruges udtrykket ofte tilfældigt. Du kan f.eks. Sige: "Denne husejers gård er æstetisk tiltalende", hvilket betyder at du kan lide den måde, den ser ud.

Landskabsdesign beskæftiger sig både med æstetiske og funktionelle elementer i landskabspleje. Mens førstnævnte i sidste ende er subjektiv (der er ikke noget, der redegør for smag, som det gamle udtryk siger), styres professionelle landskabsdesignere faktisk af nogle grundlæggende regler, der hjælper dem med at skabe æstetisk tiltalende design i deres kunders værfter.

Anvendelse af æstetik i din have

Når landskabsdesign beskæftiger sig med æstetik, svarer den anvendte terminologi noget til den, der anvendes i kunstverdenen: Landskabsdesignprincipper inkluderer emner som farveteori, form og tekstur, kontaktpunkternes rolle, og hvordan vores opfattelse af "linje" og "skala" påvirker vores opfattelse af en scene.

En af de store æstetiske debatter de sidste par århundreder mellem gartnere har været en fokuseret på den overordnede stil: mellem stilarterne i de uformelle og formelle havedesignskoler. Sidstnævnte foretrækker symmetri, stram struktur og ordenlighed. Et klassisk look i et formelt havedesign er en hæk, pænt manicureret, bestående af engelsk buksbom og bruges til at modregne topiærplanter. En sådan hæk kan tjene som en skillevæg mellem plantningsarealer, som har et tæt organiseret design.

I modsætning hertil kan dem, hvis æstetiske smag læner sig mod uformelt havedesign, blive tiltrukket af hyttehaver, præget af et vildt farveton og en foragt for åbenbar organisering. Denne stil kan virke kaotisk, men der er en metode bag galskaben. Karakteristiske hyttehaveplanter vælges og arrangeres omhyggeligt for at give en følelse af raffineret rustik. Mens formelle haver er designet til at vække os med deres geometriske præcision, skal sommerhavehave få os til at føle os afslappede, komfortable "hjemme".

Vær praktisk

"Denne husejers gård er æstetisk tiltalende"
Du kan f.eks. Sige: "Denne husejers gård er æstetisk tiltalende", hvilket betyder at du kan lide den måde, den ser ud.

Så meget som du ønsker at forskønne din have, kan du ikke lade fancy bære dig væk. En gård er ikke en kunstners palet, hvor noget går hen. Landskabet er til dels en forlængelse af hjemmet. Praktiske overvejelser bør komme først; for eksempel:

  • Din ejendom skal være sikker at bruge.
  • Det skal have et layout, der svarer til, hvordan du bruger det. En stor, velplejet græsplæne appellerer måske ikke til dig på æstetisk niveau, men det kan være praktisk at have en, hvis din familie ønsker at dyrke sport udendørs.
  • Det skal tilbyde privatliv (medmindre du ikke har noget imod at bo i en fiskefad). Det er usandsynligt, at du får fuld brug ud af selv den smukkeste gård, hvis det at være i det ikke fylder dig med en følelse af sindsro.

Det er vigtigt at være realistisk, selv med de planter, du vælger at dyrke. Den smukkeste flerårige vil gøre dig lidt godt, hvis du dyrker den et sted, hvor den ikke er velegnet. Undersøg altid omhyggeligt, hvad du skal dyrke hvor inden du køber.

Foreningen af skønhed og funktionalitet

Selvom vi taler abstrakt om æstetik, som om den var adskilt fra landskabsplejeelementer, der tjener et praktisk formål, er de to i virkeligheden ofte forenede. Når vi installerer et hegn for at forbedre privatlivets fred i en have, vil vi også have det attraktivt. Ligeledes kan en praktisk gangbro, der primært er beregnet til at forbinde punkt A til punkt B, også være rart at se på. Disse to eksempler henviser til hardscape, men princippet gælder også for softscape og andre landskabsplejeelementer:

Bliv ikke talt ud af, hvad du vil

Meget undersøgelse er gået i sammenligning og kontrast mellem de formelle og uformelle stilarter i landskabsdesign, men der er også meget, der er subjektivt i det, vi gør eller ikke finder æstetisk tiltalende i landskabspleje. For eksempel vil nogle kritikere afvise brugen af visse planter i en have blot på baggrund af, at de er meget almindeligt anvendte. Således vil du nogle gange høre, at planter som Jackmans clematis og impatiens er "overbrugte".

Anklaget for overforbrug er vildledende for begyndere og virkelig ikke mere end en personlig mening, der holdes af professionelle og elitistiske gartnere. Medmindre du landskabspleje for en anden eller med det formål at pynte en ejendom, der er ved at gå på ejendomsmarkedet, skal du i høj grad dyrke planter, som du finder smukke, ikke planter, som en anden forsøger at overbevise du er mere æstetisk tiltalende

Udtryk relateret til "æstetisk" for at hjælpe dig med at huske definitionen:

  • Estetiker
  • Bedøvelsesmiddel

Mens forbindelsen mellem det første udtryk (som betyder en autoriseret hudplejespecialist) og "æstetisk" er ligetil, vil det ikke være så klart for mange, hvordan ordene "æstetisk" og "bedøvelsesmiddel" er relateret. Præfikset an- betyder "uden" eller "ikke" på græsk. Når du er bedøvet, er din evne til at opfatte eller føle (bevidst) nedsat. En alternativ stavemåde for æstetik er "æstetisk".

Lignende artikler
  1. Hvad er Hardscape?
  2. Hvad Softscape betyder, hvordan man bruger det, hvad dine valg er
  3. Landskabsvedligeholdelse
  4. Plante "tekstur": Betydning, anvendelse
  5. Hvad er landskabspleje?
  6. Hvordan tegner man landskabsplaner?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail